حکمت‌های سلام نماز به زبان کودکان

یکی از حکمت‌های سلام، احساس یگانگی و همدلی با مسلمون‌هاست. با «السلام علیکم» شما می‌خوای بگی در این خصوص تنها نیستم و من یکی از افراد جامع بزرگ اسلامی در سراسر عالم هستم، یه احساس همبستگی بهت دست می‌دهد. نماز جویبار پاکی، راه رسیدن به کمال، ستون نور، پیچک راه عاشق، نور الانوار، سیم وصل میان انسان و خدا، تسلی‌بخش دل‌های خسته، توانایی پرواز در آسمان معنویات، سر چشمه نیکی‌ها و جاری شدن زیبایی‌ها در جویبار عشق است، بر آن شدیم که زیبایی‌های نماز را در قالب داستان به تصویر بکشیم که بخش چهارم آن در ادامه می‌آید:

السلام علینا وعلی عباد الله الصالحین

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاتة

الله اکبر الله اکبر الله اکبر

هنوز مکبر آیه صلوات و سلام رو تموم نکرده بود که سعید خودشو به حاج آقا حسینی (امام جماعت مسجد) رسوند.

سرشو برد نزدیک گوش حاج آقا حسینی؛ حاج آقا قبول باشه یه سئوال برام پیش اومده، راستش گیر کردم.

خب بگو پسرم توی چی گیر کردی؟

حاج آقا هر چی فکر می‌کنم معنی دو سلام آخر نماز را نمی‌فهمم! یعنی چه درود و رحمت و برکت خدا بر شما؟ سلام و درود بر ما و بر بندگان شایسته خدا؟

- باشه سعید آقای گل، اگه چند دقیقه‌ای صبر کنی این یه صفحه قرآن رو بخونند، بعد راحت می‌تونیم با هم حرف بزنیم، پس به احترام قرآن ما هم گوش می‌کنیم.

سعید قرآنی رو از قفسه برداشت و صفحه و آیه مورد نظر را پیدا کرد و نشست و با قاری زیر لب همنوا شد، قرائت قرآن تموم شد. حاج آقا حسینی بلند شد و رفت جایی که سعید بود. کنارش نشست.

- خب پسرم حالا می‌تونیم آروم و با تمرکز با هم حرف بزنیم، آماده‌ای؟

- بله آقا بفرمایین.

- همونطور که می‌دونی تکبیره الاحرام اجازه ورود ما به حضور در پیشگاه خداوند هست و سلام آخر نماز هم اجازه خروج و به امور خود و دیگران پرداختنه. چیزهایی که درباره رمز و رازهای سلام نماز تو ذهنمه رو با هم مرور می‌کنیم.

-یکی از حکمت‌های سلام، احساس یگانگی و همدلی با مسلمونهاست. با«السلام علیکم» شما می‌خوای بگی در این خصوص تنها نیستم و خودم نیستم. من یکی از افراد جامع بزرگ اسلامی در سراسر عالم هستم، من همراه مردان الهی هستم. یه احساس همبستگی بهت دست می‌ده.

-دیگه اینکه می‌دونی سلام یکی از نام‌های مقدس خداوند هست و شما با این سلام، سلامتی و آرامش و امنیت رو برای مؤمنان از خداوند درخواست می‌کنی. در روایتی از امام صادق(ع) می‌خونیم؛ «السلام فی دبر کل صلوة الامان»، یعنی که اگه نماز با حضور قلب خونده بشه نمازگزار از بلاهای آخرت در امان خواهد بود.

- در روایتی از امام علی(ع): «السلام علیکم ورحمة الله وبرکاتة» به معنای جلب رحمت الهی اومده؛ درخواست مهر و رحمت پروردگار عالم برای خود و بنده‌های دیگرش.

-ما با اسم جلاله الله که در برگیرنده همه نام‌ها و ویژگی‌های خداوند هست، وارد این حضور می‌شیم و با سلام هم که یکی دیگه از نام‌های مبارک اوست، از نماز بیرون می‌آییم.

امام صادق(ع) فرموده‌اند: «سلام یکی از نام‌های خداست و اگر می‌خواهی سلام نماز را به خوبی به جای آوری و حق نماز را ادا کنی، پس باید خداترس باشی و دین و قلب و عقلت را سالم نگه داری و آنها را با تاریکی گناه نیالایی».

آره پسرم؛ شاید معنی سلام این باشه که حرمت این حضور رو بعد از اینکه وقتش تموم شد و به کارهای دیگه زندگیت پرداختی هم رعایت کنی.

- حاج آقا حسینی با چهره خندان همیشگیش گفت: خب سعید آقا، اگه خسته شدی باشه برای یه وقت دیگه.

- نه! نه ! اگه شما وقت دارین باز هم بگین. دارم به یه چیزهایی می‌رسم.

- خب هر طور که شما بخوای. نماز مثل یه درخت تنومند و باروره که میوه شیرینش، رفتار درست و شایسته در خلوت و جامعه است و تا آدم با شایستگان انسی نداشته باشه، نمی‌تونه به طور کامل این شیرینی رو در جان و روح خودش حس کنه، با گفتن حقیقی «السلام علینا وعلی عباد الله الصالحین» مرتباً یادآوری می‌کنیم که باید برای درست بودن و درست رفتار کردن با بندگان صالح خدا، مرتب باشیم و این کار رو حتماً می‌کنیم.

- با گفتن این سلام‌ها، نمازگزار با دیگر نمازگزاران و بنده‌های خوب خدا پیمان دوستی و محبت برقرار می‌کنه. از خدا براشون سلامتی، امنیت، خیر و برکت و عاقبت به خیری طلب می‌کنه و با زبان دل و با زبان سر، نشون می‌ده که خوبان عالم رو دوست داره و خیرخواهشونه و می‌دونه که این دوستی و محبت قلبی و خیرخواهی چه قده فاصله‌ها رو نزدیک می‌کنه و برادری‌ها و دوستی‌ها محکمتر می‌شه.

- خب سعید جان، شاید چیزای دیگه‌ای هم باشه که من بلد نباشم یا الان به ذهنم نیاد، خودت هم می‌تونی مطالعه کنی و بیشتر در مورد نماز بدونی.

 

منبع: خبر گذاری فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Login Form